Електронна декларація – зухвала спроба «пустити пил» в очі людям, аби просто не боротися з корупцією. Невже хтось вірить, що звичайний електронний файл зможе викорінити корупцію швидше й ефективніше, аніж АМКУ, СБУ, ГПУ… при спробі корупційного злочину⁉️

Нічим новим, окрім 5-7 тис. дол. США готівкою, е-декларація корупціонера не відрізнятиметься від її паперового аналога. Вимога вказати все майно, вартість якого перевищує 100 МЗП, або близько 120 тис. грн., є такою ж неробочою, як і все інше:

1. Сьогодні е-декларація «приховує» суму сплачених податків, хоча саме ця норма є в усіх без виключення країнах світу та важлива для держави.

2. Меблі (люстри, дивани, штори) не будуть оцінюватися сьогодні, а ремонт міг робитися ще 10 років тому: їх вартість ніхто не пам’ятає і в декларації вони не з’являться.

3. Одяг теж не потрапить до е-декларацій. Його могли придбати «3-5 років тому»; офіційний SALE в Україні сягає 70-90%. Зрозуміти, скільки коштували речі, – питання. Та й відрізнити костюм фірми А від костюма фірми Б без етикетки просто неможливо.

4. Прикраси могли бути подаровані дорослій дочці, котра не проживає з декларантом, ще 2014 року… Виникає питання: чи можливо насправді перевірити цей факт?

5. Антикваріат і картини: приміром, могли бути куплені 2010 року за значну суму, але чіткої цифри декларант не пам’ятає. Сьогодні, в зв’язку з девальвацією гривні та надзвичайно ослабленим бізнесом, цього ринку в Україні немає. І, на жаль, ціни впали «нижче дна». Тобто, ці речі, напевно, коштуватимуть менше, аніж 100 МЗП. І в декларації їх також не буде.

6. Квартира або будинок перебувають в оренді разом із меблями і картинами. Але і сьогодні ці дані є в паперових деклараціях багатьох чиновників.

7. Автомобіль також не з’явиться в декларації: декларант може найняти на роботу водія з автомобілем (що, в принципі, і спостерігається сьогодні). Наприклад, водій купив авто, внісши 30% від його загальної вартості (і він реально міг назбирати таку суму); оплата чиновником оренди цієї машини достатня для погашення кредиту; крім того, водій отримує зарплату. Наразі чиновники вказують у деклараціях якраз такі «орендовані» авто. І навіть якщо вони оформлені на водіїв, фінансово точно не підкопатися.

8. Фірми, які зареєстровані на тітку, брата чи дружину (відмічу, останній варіант найрідший у нашій країні), все-одно не потраплять до декларації: де-юре вони оформлені на цих людей і тому де-юре належать їм. І, погодьтесь, дивно, якщо в декларації буде вказана фірма, котра юридично не належить декларанту.

Тобто, для корупціонерів, по суті, нічого не зміниться. Вони продовжуватимуть ховати своє майно. Однак до його тінізації підходитимуть з особливою увагою.

Єдині, для кого ситуація погіршиться та стане некомфортною, – це люди, котрі раніше дійсно займалися бізнесом або мають членів родини, які займаються ним сьогодні. Не може ж бути, щоб у нашій країні 101% населення були корупціонерами. Людина/сім’я може мати обґрунтовані доходи й сплачувати з них податки; інформація про їхні квартири, машини й фірми вже сьогодні є у відкритих реєстрах в Україні. Але ця людина та її родина можуть не хотіти не лише з точки зору безпеки, а й з огляду на приватне життя, робити публічними всі свої вподобання чи виставляти на публічне обговорення все, що є в хаті. Чи залишається в Україні право хоч на якесь приватне життя⁉️

Жоден із поданих до Парламенту законопроектів не зменшував переліку майна, яке потрібно декларувати. Вони просто наголошували на тому, що не вся декларація має бути публічною: в повному обсязі вона повинна бути доступною виключно слідчим органам.

Та, судячи з активної позиції окремих громадських організацій, вони прагнуть взяти на себе функцію перевірки й ходити до будинків декларантів, особисто підраховуючи кількість картин, телевізорів і шуб‼️А весь наступний рік говорити про каблучки замість реальної боротьби з корупцією та несплати податків особисто лідерами громадських організацій.

P. S. Насправді, вихід є. І він доволі простий: такий, як і в більшості країн цивілізованого світу, де всі громадяни здають податкові декларації, а в публічних людей вони є частково відкритими і загальнодоступними. Якраз правильна форма податкової декларації та її моніторинг унеможливлює оформлення майна на друга, свата й сусіда, оскільки їхні декларації також автоматично перевіряються.