ІІ Національна науково-практична конференція з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу «За кожне життя – разом!»

24 жовтня 2013 року Тетяна Донець взяла участь у роботі Другої національної науково-практичної конференції з питань ВІЛ-інфекції/СНІДу з міжнародною участю «За кожне життя – разом!»

Під час конференції, голова профільного підкомітету з питань законодавчого забезпечення протидії ВІЛ/СНІДу, туберкульозу та іншим соціально небезпечним захворюванням, заявила, що державна пенітенціарна служба повинна впроваджувати програми надання доступу засуджених до замісної терапії в місцях позбавлення волі.

«Підтримувальна терапія сьогодні є в СІЗО, але її немає в тюрмах, – сказала народний депутат. – Після потрапляння в місця позбавлення волі пацієнт програми ЗПТ замість продовження програми отримує переривання лікування. Це пряме порушення прав людини».

Крім того, Тетяна Донець зауважила, що в Австралії, Канаді, Чехії, Франції, Великобританії питання доступу до програм ЗПТ в місцях несвободи розглядають в площині медичної потреби, а  в Україні все зводиться до банальних обмежень і заборон, нівелюючи гарантовані права на охорону здоров’я. Попри те, що рівень смертності серед ВІЛ-інфікованих споживачів ін’єкційних наркотиків, які знаходяться на програмі ЗПТ у 7 разів нижчий, ніж у інших ін’єкційних наркозалежних.

«ЗПТ – це не «легалізація» наркотиків, а один з ключових та ефективних методів призупинити епідемію СНІДу в нашій державі, – наголосила голова профільного підкомітету. – Найбільша група ризику в Україні інфікується ВІЛ ін’єкційним шляхом. Управління ООН з наркотиків і злочинності (ЮНОДК) називає цифру у 21,5%, що вдвічі перевищує світовий показник в 11,5% та є одним із найвищих у Європі. А ризик зараження гепатитом С через шприц у 10 разів перевищує ризик зараження ВІЛ. Єдине над чим потрібно працювати вже сьогодні – це над розвитком сітки сайтів. Люди не будуть відвідувати сайти, доки вони будуть поодинокими та незручно розташованими. Але навіть в перспективі двох років, я вважаю, що це хороша економіка».

Впровадження ЗПТ в Україні передбачено Загальнодержавною програмою протидії ВІЛ/СНІДу. Але сьогодні за програмою лікується лише близько 8 тисяч осіб, наступні чотири роки вже мають охопити 20 тисяч споживачів наркотиків з залежністю від опіоїдів.

Серед учасників Конференції: Мішель Сідібе – виконавчий директор Об’єднаної програми ООН з ВІЛ/СНІДу (UNAIDS), Заступник Генерального секретаря ООН; Доктор Доріт Ніцан Калускі – Представник Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Глава Бюро ВООЗ в Україні; Алессандра Тісо – Координатор системи ООН, Постійний представник ПРООН в Україні; Ніколя Канто – Регіональний менеджер Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом і малярією. Організатор – Державна служба України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань.