Слухання у Комітеті з питань охорони здоров’я на тему: «Про запобігання поширенню епідемій туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та вірусних гепатитів в Україні»

18 жовтня 2013 року у Комітеті Верховної Ради України з питань охорони здоров’я відбулися слухання на тему: «Про запобігання поширенню епідемії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та вірусним гепатитам».

Слухання стали логічним продовженням серії круглих столів з проблемних питань у сфері протидії соціально небезпечним інфекційним хворобам в Україні – ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам, які ініціював та провів підкомітет з питань законодавчого забезпечення протидії ВІЛ/СНІДу, туберкульозу, іншим соціально небезпечним захворюванням та з питань контролю за забезпеченням лікарськими засобами і медичними виробами, що закуповуються за державні кошти під керівництвом Тетяни Донець.

Метою комітетських слухань стала організація широкого обговорення проблемних питань у сфері  протидії соціально небезпечним інфекційним хворобам в Україні -ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам, визначення шляхів підвищення ефективності національної відповіді на пов‘язані з ними інфекційні загрози та активізація зусиль з подолання зазначених інфекцій в Україні.

Учасники слухань констатували, що питання протидії епідеміям туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та вірусних гепатитів залишається для України вкрай актуальним і давно вийшло за рамки суто медичної проблеми.

Так, Україна залишається серед лідерів за темпами розвитку епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Європі та світі, є другою країною в Європі та п’ятою у світі за темпами поширення ВІЛ-інфекції. Щодня діагноз ВІЛ-інфекції ставиться майже 60 громадянам України. Починаючи з 1987 року серед громадян України зареєстровано 234 257 ВІЛ-позитивних осіб, 62 288 хворих на СНІД та 30 575 померлих від захворювань, зумовлених СНІДом. На 1 липня 2013 року на обліку перебувало 134 302 ВІЛ-позитивних громадянина України. Особливе занепокоєння викликає те, що 66% інфікованих припадає на вікову категорію 25-49 років, тобто  ВІЛ-інфекція вражає найбільш працездатне та репродуктивне населення країни.

Незважаючи на те, що у 2012 році вперше за весь період спостереження за епідемією ВІЛ-інфекції в Україні зафіксовано зниження кількості нових випадків ВІЛ-інфекції на 1,6%, говорити про стабілізацію епідемічного процесу ще зарано.

Щодо епідемії туберкульозу, то на сьогодні, за критеріями ВООЗ, Україна посідає 10 місце за рівнем захворюваності на туберкульоз серед країн Європейського регіону ВООЗ, віднесених до 3-ї категорії (після Таджикистану, Молдови, Казахстану, Киргизстану, Грузії, Азербайджану, Румунії, Узбекистану та Росії), та займає друге місце в Європі за темпами зростання мультирезистентного туберкульозу і 4 місце у світі за його поширеністю у вперше виявлених хворих.

Україна вже 18 років несе на собі тяжкий тягар епідемії туберкульозу.  За цей час втрачено близько 150 тис. українців. Щогодини в країні захворює на туберкульоз 4 людини і помирає від нього 1 хворий. Щорічно близько 30 тис. українців захворюють на туберкульоз, близько 7 тис. – вмирають від нього і стільки ж стає інвалідами внаслідок цієї хвороби. Так, протягом 2012 року в Україні було виявлено 30 958 хворих з активною формою туберкульозу, померло від туберкульозу  майже 7 тисяч наших громадян (6920 осіб).

Серйозною проблемою для України стає й стрімке поширення вірусних гепатитів. Внаслідок надзвичайної контагіозності вірусів гепатиту В та С рівень інфікованості ними вже зараз перевищує показники інфікованості ВІЛ. За даними ВООЗ, Україна належить до країн із середнім рівнем поширення вірусного гепатиту С, яким інфіковано близько 3% громадян, що становить приблизно 1 170 тис. осіб. Більшість з них –  особи працездатного та репродуктивного віку. При цьому, річний курс лікування таких хворих коштує від 60 до 120 тис. грн., і без підтримки держави переважна кількість хворих в Україні не в змозі отримати необхідний курс лікування, який у більшості випадків дає змогу до повного зцілення та зупиняє подальше поширення вірусу.

З 2011 року в Україні  почали виділятися кошти з державного бюджету на закупівлю медикаментів для лікування вірусних гепатитів (4 млн. грн. у 2011 році та по 8 млн. грн. у  2012 – 2013 рр. – на  лікування дітей хворих на хронічні вірусні гепатити; 33,2 млн. грн. у 2013 році – на закупівлю лікарських засобів для лікування вірусних гепатитів для дорослих).

Перші кроки зроблено, але цього вкрай недостатньо для подолання тенденції до зростання захворюваності вірусними гепатитами населення України.

Як зазначили учасники слухань, епідемії туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу та вірусних гепатитів негативно впливають на соціально-економічний розвиток країни та створюють загрозу національній безпеці країни, а також дійшли висновку, що без подальшого використання програмно-цільового підходу в реалізації державної політики у цій сфері та адекватного масштабам проблеми фінансування неможливо подолати зазначені інфекційні хвороби  в Україні.

Світовий досвід та набутий протягом останніх років власний досвід України  свідчить про те, що лише комплексні зусилля на партнерських засадах між урядом, вченими і фахівцями охорони здоров’я, громадськими організаціями та представниками соціально відповідального бізнесу можуть зупинити стрімке поширення цих соціально небезпечних інфекцій та забезпечити нашим громадянам надання належної медичної допомоги  та  їх соціальний захист.

У комітетських слуханнях взяли участь:

народні депутати України – члени Комітету Верховної Ради України з питань охорони здоров’я – Тетяна Донець, Ірина Спіріна, Роман Ілик, Олег Гелевей, Святослав Ханенко, Василь Пазиняк, Андрій Шипко, Марія Іонова;

від Міністерства охорони здоров’я України – Олександр Качур;

від Адміністрації Президента України – Маркіян Дацишин;

від Міністерства фінансів України – Олександр Шнипко;

від Міністерства оброни України – Віталій Андронатій;

від Міністерства економічного розвитку і торгівлі України – Олена Чумакова;

від Міністерства молоді та спорту України – Анатолій Білий;

від Міністерства освіти і науки України – Світлана Фіцайло;

від Державної служби України з питань протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу та інших соціально небезпечних захворювань – Тетяна Александріна, Євген Ханюков, Ольга Сакальська, Марина Зеленська;

від ДУ «Український центр контролю за соціально-небезпечними хворобами МОЗ України» – Наталія Нізова, Ольга Павлова, Алла Щербінська;

від Рахункової палати України – Віра Шендрик, Ірина Примаченко;

від  офісу Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини – Жанна Лук’яненко;

від Комітету у справах пенсіонерів, ветеранів та інвалідів – Парасковія Гондарчук;

від Державної служби України з лікарських засобів – Андрій Захараш;

від Державної пенітенціарної служби України – Євген Поляков;

Координатор системи ООН, Постійний представник ПРООН в Україні – Алессандра Тісо;

Представник ВООЗ, Голова Бюро ВООЗ в Україні – Доріт Ніцан Калускі;

Перший секретар Посольства Федеративної республіки Німеччина – Даніела Бергельт;

від ПРООН – Володимир Гордейко, Василь Ананьєв;

від Німецького товариства з міжнародного співробітництва (GIZ) – Дарина Богдан;

від USAID – Олена Хейло, Паола Павленко, Тетяна Растригіна, Ганна Блюміна, Єлєна Поломошнова;

від ЮНЕЙДС – Яцек Тишко, Олена Шерстюк;

від UNODC – Наталія Салабай, Сергій Рудий;

від ГО «Дорадча рала спільнот з питань доступу до лікування в Україні» (ЮКАБ) – Дмитро Шерембей;

від Товариства Червоного Хреста України – Алла Хабарова, Наталія Каріна;

від ВБО «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» – Володимир Жовтяк, Володимир Курпіта, Лада Булах;

від Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД в Україні – Сергій Філіппович;

від МФ «Відродження» – Олена Кучерук;

від ВГО «Зупинимо гепатит» – Дмитро Коваль;

від ВБФ «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» – Ігор Камінник;

від МБФ «Фонд В. Дж. Клінтона» – Ірина Гришаєва;

від БФ «Розвиток України» – Денис Денисенко;

від Проекту ХОУП в Україні – Тетяна Кушнір;

від ГО «Міжнародна допомога та розвиток, Інк.» – Оксана Микитенко;

від Міжнародної організації праці в Україні – Лариса Савчук, Сергій Савчук;

від Всеукраїнської Ради захисту прав та безпеки пацієнтів – Наталія Кожан;

від організації «Право на здоров‘я» (Health Right International) в Україні – Галина Скіпальська;

від Всеукраїнського Громадського Руху «Антивірус» – Максим Борисовський, Олег Кімерін;

від МГО «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров‘я» – Наталія Лук’янова;

від представництва РАТН в Україні – Катерина Гамазіна;

від ВБО «Точка опори» – Богдан Глоба;

від Коаліції організацій «Зупинимо туберкульоз разом» – Сергій Борткевич;

від ВГО «Асоціація учасників ЗПТ в Україні» – Андрій Яровий;

від ВБО «Об‘єднання жінок України, яких торкнулась епідемія ВІЛ «Позитивні жінки» – Ірина Борушек;

від Департаменту охорони праці Федерації профспілок України – Віталій Легков;

від ГО «Центр протидії корупції» – Віталій Шабунін;

від ГО «Асоціація «Армада» – Дмитро Слободянюк;

від Міжнародної журналістської асоціації «Здоров‘я без кордонів» – Ігор Горбасенко;

від Фундації «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» – Віталій Руденко;

від Національної академії медичних наук України, вищих медичних навчальних закладів та санітарно-епідеміологічних, центральних та регіональних медичних установ – Василь Мельник, Світлана Черенько, Михайло Росада, Любов Нєкрасова, Ольга Голубовська, Ігор Зайцев, Михайло Андрейчин, Галина Дубинська, Світлана Доан, Галина Коваль, Ірина Кочергіна, Любомир Рак, Володимир Ярий, Володимир Мозговий, Галина Сіроштан, Олена Гандзюк, Анна Зброжек, Олександр Архипенко.

Виступи учасників слухань:

Ілик Роман Романович

Донець Тетяна Анатолівна

Качур Олександр Юрійович

Александріна Тетяна Андріївна

Поляков Євген Олександрович

Спіріна Ірина Дмитрівна

Оробець Леся Юріївна

Шерембей Дмитро

Алессандра Тісо

Нізова Наталя Миколаївна

Мельник Василь Михайлович

Голубовська Ольга Анатоліївна

Гандзюк Олена Василівна

Коваль Галина Володимирівна

Дубинська Галина Михайлівна

Жовтяк Володимир Олегович

Денисенко Денис Ігорович

Коваль Дмитро Михайлович